Hozzávalók 25 szál kolbászhoz:
- 3 kg sertéshús,
- 1,5 kg marhahús,
- 3 fej fokhagyma,
- 2 evőkanál piros paprika,
- 1 evőkanál pirospaprika,
- 1 kiskanál csípős pirospaprika
- 1 kiskanál őrölt bors,
- 6 -7 dkg durva só (tetszés szerint),
- sertésbél.
Tisztítsuk és mossuk meg alaposan a sertésbelet, vigyázzunk, hogy ne szakítsuk el.
Keverjünk el egy evőkanál sót 300 ml vízben.
Szeleteljük apró darabokra a húsokat, keverjük össze egy lábasban és daráljuk le.
Adjuk hozzá a ledarált húshoz a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés sós vizet, azután pedig adjuk hozzá a többi fűszert. Ha a ledarált hús száraz, darálhatunk hozzá egy kis szalonnát, hogy szaftosabb kolbászt kapjunk.
Dolgozzuk össze a kezünkkel a kolbászhúst, hogy a fűszer jól átjárja.
Hagyjuk a húst egy éjszakán keresztül hűtőben állni.
Amikor elkészült a kolbászhús és a bél is elő van készítve elkezdhetjük a kolbászt betölteni: Ez nagyon egyszerű művelet, a húsdarálóra felszereljük a kolbásztöltő alkatrészt, ráhúzzuk a bélt és kezdődhet a munka.
A kolbászbetöltésénél arra kell vigyáznunk, hogy ne kerüljön a bélbe levegő, és szép egyenletes módon töltsük, ne legyen se túl lágyra, se túl keményre töltve, mert akkor a sütésnél kireped. Egy-egy hosszabb szál betöltése után tekerjünk egyet a kolbászon, olyan ez mintha egy görcsöt kötnénk rá, hogy ne menjen közé levegő.
A házilag készített kolbászt fogyaszthatjuk sülve, főve ki hogyan szereti. Csak arra kell ügyelnünk, hogy a hőmérséklet, amelyen a kolbászt sütjük vagy főzzük, ne haladja meg a 80 fokot, mert akkor a kolbász kiszárad és nem lesz szaftos.
Az elkészült kolbász füstölésre is alkalmas. Az ügyesek ezt is meg tudják oldani házilag, de talán egyszerűbb elvinni egy füstölőhöz.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!