A hasnyálmirigyrák túlélési aránya igen alacsony, így az egyik legsúlyosabb betegségnek tekinthető. Ennek az az oka, hogy a hasnyálmirigy-problémákat nehéz észrevenni, így általában a daganatot is csak későn diagnosztizálják.
A hasnyálmirigy a gyomor alsó részénél helyezkedik el, az egyik legfontosabb feladata, hogy a cukor feldolgozásához nélkülözhetetlen inzulint előállítsa. A hasnyálmirigy-daganat főként a 45 éven felülieket érinti, kialakulásának rizikóját növelheti a túlsúly, a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, a cukorbetegség, illetve a dohányzás.
Sajnos, meglehetősen nehéz diagnosztizálni, mert sokszor nem jár együtt fájdalmas vagy „látványos” tünetekkel, így általában már egy későbbi stádiumában fedezik fel, és ezzel az is együtt jár, hogy a daganat továbbterjedhet, áttéteket képezhet. Ez pedig csökkenti a kezelés sikerességét és a túlélés esélyét is. Érdemes tehát figyelni olyan tünetekre, melyek bár általánosak lehetnek, de hasnyálmirigyrákra is utalhatnak.
A sárgaság, vagyis a szemfehérje és a bőr sárgás árnyalatúvá színeződése gyakori tünet, mert a daganat befolyásolhatja az epe termelődését, illetve áramlását a bélrendszer felé. Így a bilirubin nevű anyag – mely többek között a széklet árnyalatát is adja – felgyűlhet a vérben. A sárgasággal mindenképpen érdemes felkeresni az orvosunkat, mert nemcsak a hasnyálmirigy-problémák tünete lehet, de más komoly, például a májat vagy az epehólyagot érintő betegségé is.
Az emésztést számos dolog „zavarhatja” meg, többek között a hasnyálmirigyen kialakuló daganatok is, például azért, mert a daganat nyomhatja, sőt akár el is zárhatja az emésztőrendszer bizonyos szakaszait. Ennek a tünetei lehetnek a hányinger és a hányás, a gyomorégés, a puffadás vagy a teltségérzet.
Természetesen, a hányinger, hányás számtalan betegség tünete lehet, de ha túlságosan van gyakran hányingerünk vagy már az evés is nehezebben, mert alig bírjuk lent tartani az elfogyasztott falatokat, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! A hányás, hányinger, émelygés következménye a fogyás is lehet, mely szintén egy figyelmeztető jel.
Gyanús lehet, ha a széklet különösen kellemetlen szagú, halvány színű és zsíros felületű. A vizelet pedig sokkal sötétebb, esetenként barnás vagy narancsos árnyalatúvá válhat. Ezek a változások részben a zsíros ételeket feldolgozó enzimek hiányából, másrészt a bilirubin felgyülemléséből fakadnak.
A hasnyámirigy-daganat egyik jellegzetes tünete az étvágytalanság, illetve az, hogy valaki nagyon gyorsan, néhány falat elfogyasztása után is jóllakottnak érzi magát. Ennek következménye lehet a fáradékonyság, az általános gyengeség, a vitamin- és tápanyaghiánnyal összefüggő egyéb tünetek, például a töredező köröm, a hajhullás vagy az immunrendszer gyengülése, a fertőzésekre való fogékonyság növekedése is.
Nagy figyelmet fordítani a rövid idő alatt kialakuló cukorbetegségre is, különösen, ha valaki már idősebb és ha a családban korábban nem volt cukorbeteg. A hasnyálmirigyen kialakuló daganat ugyanis annak inzulintermelő sejtjeinek működését is befolyásolhatja.
A cukorbetegség jellegzetes tünetei lehetnek a fogyás, a fáradékonyság, a fokozott vizeletürítés és az állandó szomjúságérzet, a végtagokban (a kéz és a láb ujjaiban) érezhető bizsergés vagy zsibbadás, valamint a látászavarok, például a látás zavarossá válása. Forrás
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!