A kormányhivatalok már az év elejétől levélben keresik meg az 53-57 éves, hamarosan nyugdíjba lépő korosztályt. Összesen 590 ezer embernek kell leellenőrizni a nyugdíjnál is figyelembe vehető kereseteit.
Már jóval a nyugdíjba lépés előtt egyeztet a majdani nyugdíjasokkal az illetékes hivatal a nyilvántartásban szereplő biztosítási jogviszonyaikról és a nyugdíjnál figyelembe vehető kereseteikről. Az eljárás célja az, hogy a nyugdíjnyilvántartásban nem, vagy hibásan szereplő, illetve hiányzó adataink minél hamarabb beszerzésre és javítása kerüljenek. Így a nyugdíj elbírálásának folyamata gyorsabbá válik, a nyugdíjak megállapítására és folyósítására pedig hamarabb kerülhet majd sor.
Az érintett korosztályon belül TAJ szám szerinti sorrendbe történik a tájékoztató levelek, kimutatások kiküldése. Az ötéves korcsoportoknál egyébként két év van a kiértesítésre. A KSH adatai szerint a következő két évben összesen 590 521 embernek kell kézhez kapnia az adategyeztető levelét, hiszen ennyien töltik most be az 53-57 életévüket. Ők még jóval nyugdíj előtt állnak, hiszen a 1957-ben vagy azt követően születettek esetében már a betöltött 65. életév a nyugdíjkorhatár.
Mi van pontosan a levélben?
- az egyeztetés célja,
- az eljárás mente,
- a nyilvántartásból alapesetben hiányzó, szolgálati időnek minősülő időszakok (szakmunkástanulói idő, katonaidő stb.) és azok igazolásának módja,
- az elektronikus ügyintézés lehetősége és annak igénybe vételi módja, továbbá
- a Call Center szolgáltatásról és
- az online időpontfoglaló alkalmazásról szóló tájékoztatás.
A kimutatás az alábbiakat tartalmazza:
- a biztosításban töltött időszakok,
- egyéb szolgálati idők (nők esetén a nők kedvezményes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági idők, továbbá a foglalkozáshoz kötött kedvezményre jogosító idők)
- a foglalkoztatók adatait,
- az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozó nyugdíjjárulék-köteles kereset,jövedelem,
- az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék, illetve azok a szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek után nem történt járulék, illetve nyugdíjjárulék-fizetés, de a nyugdíj megállapításánál figyelembe vehetők.
Mit tehetünk, ha nem stimmelnek az adatok?
Abban az esetben, ha a kimutatással kapcsolatban valamilyen észrevételünk van, (Pl. nem tartalmaz minden időszakot, amit biztosításban töltöttünk) akkor az úgynevezett elfogadó/észrevételező nyilatkozaton kell ezt jeleznünk, amit a kimutatással együtt elküldenek nekünk. Az észrevételek megtételére 60 nap áll rendelkezésünkre.
A nyilatkozathoz mellékelni kell azokat az eredeti dokumentumokat (pl. munkakönyv, leckekönyv, katonakönyv stb.), amelyek alátámasztják észrevételeit
Az eltérések okait az eljáró szerv az általunk küldött dokumentumok és saját nyilvántartása alapján megvizsgálja. A felülvizsgálat során az eljáró szerv a foglalkoztatótól, vagy más adatszolgáltatásra kötelezettől adatot kérhet, helyszíni szemlét tarthat, illetve más bizonyítási eljárást is folytathat.
Ha egyetértünk a kimutatásban foglaltakkal, akkor ezt is az elfogadó/észrevételező nyilatkozattal jelezhetjük. Az eljáró szerv az egyeztetési eljárást később egy határozattal zárja le, ha ezzel nem érünk egyet, akkor fellebbezést nyújthatunk be a döntés ellen.
Fontos azonban még azt is tudunk, hogy az eljárás minden szakasza költség és illetékmentes. Ráadásul az egészet akár a számítógép előtt ülve is elintézhetjük, hiszen az adategyeztetési eljárásban lehetőségünk van elektronikus ügyintézésre is. Ezt az ONYF honlapján ügyfélkapus azonosítás után tudjuk megtenni. Forrás: pénzcentrum
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!